• 16:07  BAŞARILI BİR TAKIM ÇALIŞMASININ ÖZELLİKLERİ
  • 15:01  ARTIK CV’LERDE GÖRÜLMEK İSTENMEYEN 10 BECERİ
  • 14:43  İŞE ALIM SÜRECİNE YÖNELİK TAVSİYELER
  • 18:25  CV'DE REFERANS NEDİR? REFERANS KONTROLÜNDE HANGİ SORULAR SORULUR?

İŞ DEĞİŞİMİNİ GEREKTİREN FAKTÖRLER NELERDİR?

Yapılan araştırmalar sonucunda çalışanların bir kısmı girdiği işten emekli oluyorken diğer bir kısmı da sürekli olarak iş değiştiriyor. İş değiştirmek günümüz koşulları da düşünüldüğünde oldukça zor bir hale gelmiş durumda… Kendi durumuzu anlayabilmeniz için haberin detayında size bazı durumlardan bahsedeceğiz…

Eğer bu maddelerden bir çoğunu kendi iş yaşamınızda da görüyorsunuz belki de iş değişikliği yapmanızın vakti gelmiş olabilir!

 

SEKTÖR?

İşi seviyor olabilirsiniz, maaşı da iyi olabilir ama sektör son zamanlarını yaşıyorsa gelecek vaat eden bir sektör araştırmanız da fayda olabilir. Belki de sektör iyi durumda ama şirket batıyor olabilir. Durumu kötüye giden bir şirket size pek gelecek vaat etmez. Yada tüm bunların yanında sektör, maaş… Her şey yolunda olabilir ama yarattığı stres sizi kötü etkiliyor olabilir Buda iş değiştirmek için sizin düşünmeniz gereken faktörlerden sadece biri!

 

ŞİRKET STRATEJİSİ?

Şirkette ki yönetim stratejileri sizin görüşlerinizle pek uyumlu olmayabilir. Buda sizi zamanla strese ve depresyona sürükler. Şirketten soğumadan bir şeyler yapmanız faydalı olacaktır.

 

BAĞLI DEĞİL DE BAĞIMLI ÇALIŞAN OLABİLİRSİNİZ.

“Bağlı, bağımlı ne fark eder?” diyebilirsiniz, ancak, bağlı çalışan kavramı içinde sağlıklı bir aidiyet ve güçlü bir iç motivasyon barındırırken, bağımlı çalışan kavramı, gayet sağlıksız bir birliktelik ifade edebiliyor.

Bağlı çalışanlar, yaptıkları işe olan tutkuları nedeniyle kurumun parçası olmaya devam etme eğiliminde olurken, bağımlı çalışanlar, geliştirdikleri sağlıksız alışkanlıklar nedeniyle bulundukları yerde kalmayı sürdürerek, hem kendileri, hem de çalıştıkları ortam için toksik ve bulaşıcı bir durum yaratabiliyorlar.

Kimdir Bu Bağımlı Çalışanlar?

Bağımlı çalışanları iki grupta düşünmek mümkün.

İlk grup, düzenli işe gidip gelen, önüne gelen işi, bir şekilde yapan, pek de katma değer katmayan, kazandığı paranın idare ettiğini düşünen, servis de var, eve gidip gelmek kolay diyen, her sabah işe geldiğinde “öğlen olsa yemek yesek, akşam olsa eve gitsek, hafta sonu gelse dinlensek” başlıklı üç temel hedefle çalışan, deyim yerindeyse, “günü kurtaran” ve birileri hadi git demediği sürece uzun zaman aynı şirkette çalışma eğiliminde olan insanlardan oluşuyor.

 

İkinci grup, ilkinden biraz daha fena. Onlar, bulundukları yerin kendilerine ceza vermek amacıyla yaratıldığına inanan, geçmişte, bugün ve yarın iyi bir şey olma ihtimali olmadığı yönünde bir görüşe sahip, aldığı paradan da yaptığı işten de memnun hissetmeyen, en kötü insanlarla çalışıp, en kötü işi yaptıklarını düşünen, sık sık depresyona giren, sık sık hastalanan, işe geç gelen, tek gözü kapıda oturan, sürekli yakınan, şikayet eden, yüzü asık ve mutsuz, ama alıştıkları bu durumdan da kolay kolay vazgeçmeyen yani “kötü alışkanlık” tuzağında olan insanlardan oluşuyor. Hani olur ya, kötü alışkanlıklar da vazgeçilmez hale gelebilir insan yaşamında, tam da öyle bir durum oluyor bu kategoride çalışanların halleri. Kendileri  mutsuz, etraf da onlardan daha mutsuz.

Siz hangi gruptasınız?

 

VERİLEN VAATLER TUTULMUYOR!

Tüm görüşmeler yapıldığı halde zam talepleriniz geri çevriliyor olabilir’ Yada yıllık zammınızı bile alamadınız mı? Artık verdiğiniz emeğin karşılığını alamıyor olabilirsiniz. Diğer şirketler aynı işe daha fazla ücret ödüyor olabilir. Piyasa araştırması yapmanızda fayda var.

 

DOYUM NOKTASI!

Şirketiniz size yükselme olanağı tanıyor mu?  Yoksa doyacağınıza doydunuz mu? Şirkette yapılan işler de hafif geliyorsa özellikle çalışma hayatına yeni atılanlar için yeni fırsatlar araştırma zamanı gelmiş olabilir.

 

HAYALLERİNİZDE Kİ İŞ TEKLİFİ!

CV’niz İkcıların dikkatini çekiyor olabilir veya piyasada ki ‘’headhunter’’ lar etrafınızdaysa yeni bir iş teklifi almanız muhtemeldir. Acele ve düzgün şekilde karar vermekte fayda var.

Pişmanlıkları yaşamamanız dileklerimizle…

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN