• 16:07  BAŞARILI BİR TAKIM ÇALIŞMASININ ÖZELLİKLERİ
  • 15:01  ARTIK CV’LERDE GÖRÜLMEK İSTENMEYEN 10 BECERİ
  • 14:43  İŞE ALIM SÜRECİNE YÖNELİK TAVSİYELER
  • 18:25  CV'DE REFERANS NEDİR? REFERANS KONTROLÜNDE HANGİ SORULAR SORULUR?

ONLİNE MÜLAKATLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Online mülakatlarda nelere dikkat etmelisiniz?

ONLINE MÜLAKATLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Korona Virüsü sonrası iş yerlerinin evden çalıştıklarını ve kendi toplantılarını bile video konferans yoluyla yaptıklarını düşündüğümüz de mülakatlarında online yapılması kaçınılmazdır. Peki hangi faktörlere dikkat edeceğiz?

 

Rahat Hissedeceğiniz Bir Mekan Belirleyin

Online mülakat sırasında rahatça kendinizi ifade edebileceğiz, seslerin birbirine karışmadığı ve dikkatinizin dağılmayacağı mekanları tercih etmeniz oldukça önemli. Bu özelliklere sahip bir mekan seçmeniz karşı tarafa bilgilerinizi, hislerinizi ve düşüncelerinizi istediğiniz gibi aktarmanızı kolaylaştırır.  Mülakatı gerçekleştireceğiniz yerin gürültülü olmaması gerekir. Aksi takdirde bu durum iki tarafı da rahatsız eder.

Not: Eğer bulunduğunuz ortam gürültülü ve orası dışında kullanabileceğiniz bir yeriniz yoksa mutlaka mikrofonlu kulaklık kullanın.

 

Kıyafetlerinize Önem Verin

Klasik iş görüşmelerinde olduğu gibi online mülakatlarda da kıyafetlerinize özen göstermelisiniz. Ekrandan görülecek de olsa tercih ettiğiniz kıyafetler mülakat yaptığınız kişinin düşüncelerini etkiler. Görüşme yaptığınız kurum ve pozisyona uygun kıyafetler tercih etmeniz oldukça önemli. İlk izlenimin en önemli detaylardan biri olduğunu unutmayın.

Kamera Açısına Ve Arka Plana Dikkat Edin

Görüşme esnasında kamera açınız ve arka plan da büyük önem taşıyan, küçük ama önemli detaylardır. Sade ve dikkat dağıtmayan arka planları tercih etmeli ve kamera açısını yüzünüzü en iyi yansıtacak şekilde ayarlamalısınız. Omuz planlı görüntü mülakat esnasında karşı tarafın size daha da fazla odaklanmasına yardımcı olacaktır. Görüşmenin odağında siz olmalısınız ve diğer dikkat dağıtacak şeyleri uzak tutmalısınız. 

Küçük Notlar Alın

Online mülakatlar sırasında özgeçmişinizin bir çıktısını yanınıza alın. İnsan kaynakları uzmanları tarafından genellikle sorulan sorular için cevaplarınızı da yanınızda bulundurun. Bu sayede size sorulan sorulara daha hızlı ve net cevap verebilir, gerekli durumlarda elinizdeki küçük notlardan yardım alabilirsiniz. Görüşme sırasında konuşulan konularla ilgili küçük notlar alırsanız, daha ciddi ve işi gerçekten istediğiniz izlenimi yaratabilirsiniz. 

İnternet Hızınıza Dikkat Edin

Herhangi bir online mülakata katıldığınızda bağlantı hızınızın yavaşlaması veya kopması başınıza gelebilecek en kötü olaylardan biridir. Mülakat esnasında kopan bağlantı sizi strese sokabilir ve dikkatinizi dağıtabilir. Bu durum aynı zamanda gün içerisinde birçok kişiyle mülakat yapan insan kaynakları uzmanlarını da olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla online mülakatlarda bağlantı hızının yüksek olduğu lokasyonları tercih etmelisiniz

Göz Kontağı Kurun

Mülakat esnasında bilgisayarın ana ekranına mı yoksa kameraya mı bakmalıyız? sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Bu durumda bilgisayarınızın ekranına bakmalısınız.

Fazla Rahat Olmayın

Evinizde yapacağınız bu mülakatlarda kendinizi kaptırıp annenize konuşuyormuş gibi davranmayın. Hitap şekliniz aynı iş görüşmesinde olduğu gibi düzgün olmalı.

Şimdiden başarılar dileriz :)

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN