• 16:07  BAŞARILI BİR TAKIM ÇALIŞMASININ ÖZELLİKLERİ
  • 15:01  ARTIK CV’LERDE GÖRÜLMEK İSTENMEYEN 10 BECERİ
  • 14:43  İŞE ALIM SÜRECİNE YÖNELİK TAVSİYELER
  • 18:25  CV'DE REFERANS NEDİR? REFERANS KONTROLÜNDE HANGİ SORULAR SORULUR?

DIŞA DÖNÜK KİŞİLER İÇİN KARİYER ÖNERİLERİ

Bazılarımız daha içine kapanık yaşarken; bazılarımız daha dışa dönük, daha konuşkan ve sosyal olabiliyor. Bu kişilik eğilimleri, kendimizi tanımamıza ve karakterimize en uygun kariyeri seçmemize yardımcı olabilir.

DIŞA DÖNÜK KİŞİLER İÇİN KARİYER ÖNERİLERİ

Kendinizle olmaktansa diğer insanlarla mı vakit harcamayı seviyorsunuz? Peki kariyer hedefleriniz ne durumda? Başkaları ile birlikte mi çalışmak istiyorsunuz? Odak merkezi olmaktan rahatsızlık duymuyor musunuz? Eğer bunlara cevabınız evet ise, büyük ihtimal dışa dönük bir insansınız. Durum böyle ise, diğer insanlar ve dışarıdan gelen deneyimler size enerji veriyor demektir. Dışa dönük veya daha sosyal kişiler için, kariyer planlama nasıl yapılmalıdır?

Mutlaka diğer insanlarla çalıştığınız bir mesleği seçmenizde yarar var. Bu bir takımın parçası olmak veya müşterilerle birebir iş ortamında bulunmak demektir. Kendinizi içine kapanık bir insan olarak tanımlamasanız bile, yeri geldiğinde bağımsız olarak çalışabilirsiniz. Hepimizin içinde biraz içe ve dışa dönüklük vardır. O zaman, dışa dönük insanların kariyer planlamalarında rahatlıkla yapabilecekleri işlere bir göz atalım.

Satış Temsilcisi

Satış temsilcileri, toptancı ve üreticilerin adına ürünleri satarlar. Ürünleri tartışmak ve müşterilerin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceklerini anlatmak adına, mevcut/yeni müşteriler ile toplantı düzenlerler. Ürünleri gösterip, soruları cevaplayıp/fiyatta pazarlık yapmak, dışa dönük kişiler için çok kolay bir iştir.

Proje Yöneticisi

Proje yöneticileri yapım projelerini denetlerler. Ticaretçilerle, mülk sahipleriyle, mimarlarla, tedarikçilerle ve onların yönetici takımıyla etkileşime geçerler. İnşaat sahasında olmadıklarında ise, sözleşme ve bütçe hazırlayıp bina planlarını çalışırlar.

Klinik veya Danışman Psikologlar

Klinik veya Danışman Psikologlar, bilgilerini insanların duygusal/davranışsal problemlerini çözmek için kullanırlar. Bu meslek grubunda olanlar kesinlikle dışa dönük kişilerdir. Çünkü kimi psikologlar gruplar ile çalışıp, müşterilerinin aileleri ile de tanışırlar. Ayrıca değerlendirme ve teşhis için bireylerle tanışıp sonrasında terapi de verirler. Müşteriler ile seansları olmadığında, zamanlarını rapor yazarak ve sigorta şirketlerine verilmesi gereken belgeleri hazırlayarak geçirirler.

Etkinlik Planlayıcısı

Etkinlik planlayıcıları, iş toplantıları, ticari gösteriler, işletmeler ve bireyler için özel partiler düzenlerler. Etkinlikler için müşterilerin ne düşündüklerini öğrenmek adına onlarla konuşur ve devamlı iletişim halinde kalırlar. Tedarikçilerle teklifleri tartışmak, sözleşme üzerinden pazarlık yapmak, bütçe ve faturaları gözden geçirip onaylamak yine bu kişilerin görevleri arasındadır.

Arabulucular

Arabulucular, dışa dönük insanlara en iyi örnektir. Bu kişiler, mahkemeye gitmek istemeyen insanlar arasındaki anlaşmazlıkları çözer, bilgi toplar ve aralarındaki iletişimi sağlamak için iki taraf ile de tanışır. Arabulucular, aynı zamanda araştırır, konu hakkında rapor yazar, yazılı fikirlerini hazırlar ve ödemeleri onaylar.

Saç Stilistleri

Saç stilistleri, saç kesmenin yanı sıra saçlara stil verir, boyar ve düzleştirir. Neredeyse bütün günlerini müşterilerle konuşarak geçirir. Saç stilistleri çok az bir zaman işte yalnız olur. Bu kişiler tam da dışa dönük insan modeline uymuyorlar mı? Kesinlikle, evet.

Konuşma Patoloğu

Konuşma patoloğu, konuşma ile alakalı rahatsızlıklara sahip olan insanlara belirli sesleri çıkarmada, akıcı konuşmada, ritim bozukluklarında ve ses kalite problemlerinde yardımcı olur. Aynı zamanda teşhis koyar ve müşterilere terapi verir. Terapide olmadığı zamanda ise, tedavi planları geliştirip rapor yazmakla uğraşırlar.

Şehir Planlayıcısı

Şehir planlayıcıları, devlete, avukatlara ya da özel gruplara danışarak, toplulukların alanlarını ve diğer kaynaklarını kullanma planlarına yardımcı olur. Mimarlar ve aynı projelerde yer alan diğer profesyoneller ile birlikte çalışırlar. Topluluğun üyeleri arasındaki anlaşmazlıklara arabuluculuk yapmak, çevresel etki raporları ve sunumlar hazırlamak da görevleri arasındadır.

Hemşire

Hemşireler, hastalara bakım verirken, ailelerine de duygusal destek sağlar. İlaçları yönetir, kıyafetleri değiştirir ve hastanın hayati bulgularını kontrol ederler. Aynı zamanda, diğer sağlık çalışanları ile süreçler hakkında tartışıp rapor yazarlar.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN