• 16:07  BAŞARILI BİR TAKIM ÇALIŞMASININ ÖZELLİKLERİ
  • 15:01  ARTIK CV’LERDE GÖRÜLMEK İSTENMEYEN 10 BECERİ
  • 14:43  İŞE ALIM SÜRECİNE YÖNELİK TAVSİYELER
  • 18:25  CV'DE REFERANS NEDİR? REFERANS KONTROLÜNDE HANGİ SORULAR SORULUR?

KARİYER HATALARINDAN NASIL DÖNEBİLİRİZ?

Herkesin pişmanlıkları var. Özellikle kariyerlerimiz söz konusu olduğunda bu pişmanlıklar daha da artıyor. Zamanı geri almak istediğimi zamanlar hepimizin oluyor değil mi? Hepimizin geriye almak istedikleri hataları var. Hepimizin baştan yapmayı dilediği şeyler var. Bu haberimizde asla yapmamanız gerekenlerin bir listesini yaptık…

Kariyer hataları

Kendinizi vazgeçilmez sanmayın. 

Kariyer uzmanı Barry Maher’a göre, bir iş yerinde kendinizle fazla övünmek yöneticileriniz ve patronlarınız gözündeki algınızı kötü etkileyebilir. Bunun yerine yaptığınız işlerle öne çıkmaya çalışın. Çünkü zaten bunun sonucunda patronunuz herhangi bir hatanızda yanınızda olacaktır ve sizi kaybetmek istemeyecektir.  Kendinizle övünmek yerine yaptığınız işlere güvenin.

Bağlantı kurmak her şey değildir.

 Kariyer Koçu Caroline Ceniza-Levine hem adaylarda hem de çalışanlarda yapılan en büyük hatalardan birinin, çalışanların sadece bağlantılarına güvenerek iş yapabileceklerine inanmaları olduğunu söylüyor. İş bağlantıları önemlidir. Ancak iş için kurduğunuz bağlantılarla iletişiminizi doğru yönetmeniz gerekir. Sadece kendi işiniz olduğunda iş bağlantılarınızla iletişime geçmeniz karşı tarafta bir süre sonra yanlış bir algı oluşur. Bunun yerine insanlarla iş bağlantısı değil gerçek ilişkiler kurun. Böylece siz de onlar için bir bağlantı olarak algılanmaya başlar ve karşılıklı güven yaratmış olursunuz.

Tecrübenizin yeterli olduğunu düşünmeyin.

Bir iş yerinde uzun süre çalışanlar genellikle orada edindikleri bilginin yeterli olduğunu düşünürler. Cheryl E. Palmer, bu hatanın iş yerinde pazarlık gücünün kaybedilmesine neden olabileceğini belirtiyor.  Ancak bunun yerine işte bulunduğunuz süre boyunca çeşitli sertifika programlarına katılarak işinizle ilgili güncel bilgileri takip etmeli, onlar hakkında bilgi edinmelisiniz. İş yerinizden eğitim konusunda destek isteyerek de kendinizi sürekli yenileyebilirsiniz. Bu yaklaşım kesinlikle kariyerinizde pazarlık gücünüzü artırabilir.

Fazla mütevazi olmayın.

 İş yerinde kibir kötüdür ama bunun kadar kötü olan bir diğer davranış da fazla mütevazi olmaktır. Bir görev için “O kadar da büyük başarı değil” ya da “Benim katkım değil ama X kişisinin katkısı daha önemli” gibi konuşmalar bir süre sonra gerçek olarak algılanmaya başlayabilir. Wilkerson Consulting Group kariyer koçu Kim Wilkerson, kendinizi beğenmiş olarak gözükmemek için yapılacak aşırı mütevaziliğin başarıların bilinmemesine neden olabileceğini söylüyor. Bu noktada çalışanın iletişim yeteneğinin çok önemli olduğunu dile getiriyor.

Hayalimdeki işin mülakatını berbat ettim.

İyi haber: dışarıda tek bir mükemmel iş yok. Ve sadece o işe alınmadınız diye de bu işlerin şirkette değişmeyeceği anlamına gelmiyor ve belki başka bir şansınız olabilir.

Bir işe alım uzmanını bir iş hakkında çok kovaladım ve şimdi bana cevap vermiyor.

Size bir soru: işe alım uzmanları neden biz sizi arayacağız derler? Çünkü işe alım uzmanları günümüzde günde 200’den fazla başvuru alıyorlar. Ve siz birçok iş arayan insana karşı yarışıyorsunuz. Bu yüzden çoğu iş alım uzmanının ‘’bizi aramayın, biz sizi arayacağız’’ mantığı var. Çözüm işe alım uzmanlarının sizi işe almaya kafalarının yatmış olmasını sağlamak.

Çevremle ilişkimi devam ettirmedim.

Endişelenmeyin, çevrenizde en az sizin kadar meşgul. Çözüm devamlılığa odaklanmak. LinkedIn sağ olsun, her gün 5-10 dakika boyunca iletişim kurmaya devam edebilir ve iş ağınızı genişletebilirsiniz. Dişlerinizi fırçalar gibi bu işi hayatınızın bir parçası haline getirirseniz devam etmesi de daha kolay olacaktır.

Özgeçmişimi güncellemeyi bıraktım, dosyayı bulamıyorum ve şimdi baştan başlamam lazım.

Size ne kadar özgeçmişlerin öldüğünü ve de yeni özgeçmişin LinkedIn olduğunu söylemek istesem de gerçek şu ki bir özgeçmişe ihtiyacınız var. İş aramıyor olsanız bile durumların ne zaman değişeceğini bilemezsiniz. Eğer ‘’LinkedIn profilini özgeçmişe dönüştür’’ hakkında hızlı bir internet araştırması yaparsanız, kendi profilinizi bir özgeçmişe dönüştürmek için düşük ücretli birçok seçenek bulacaksınız. Problem çözüldü.

Bir işi kötü bir durumda bıraktım ve artık bir referansım yok.

Böyle bir kariyer hatası yaptığınızda en iyisi onu sahiplenmektir. Gerçeği anlatın ve gerçeklere bağlı kalın. Ne olduğuna dair olan hisleri aradan çıkarın. Daha sonra neden kötü koşullarda ayrıldığınızdan dolayı pişman olduğunuzu ve bunu bir daha hiç yapmamanız gerektiğini ilk elden öğrendiğinizi gösterin. İşverenler dürüstlüğe ve sorumluluğa minnettarlık duyarlar.

Vaktimi internet üzerinden iş başvurusu yapmaya harcadım ve hiç aranmadım.

Siz ve de milyonlarca kişi 2019 yılında bu hatayı yaptı. Artık bu çılgınlığı durdurmanın vakti. Vaktiniz iş ilanlarından oluşan büyük karadelikte vaktinizi boşa harcamak için çok değerli.

İşte tüm bunları dikkate alırsanız kariyer hatalarından kaçınabilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN