• 16:07  BAŞARILI BİR TAKIM ÇALIŞMASININ ÖZELLİKLERİ
  • 15:01  ARTIK CV’LERDE GÖRÜLMEK İSTENMEYEN 10 BECERİ
  • 14:43  İŞE ALIM SÜRECİNE YÖNELİK TAVSİYELER
  • 18:25  CV'DE REFERANS NEDİR? REFERANS KONTROLÜNDE HANGİ SORULAR SORULUR?

KARİYER HEDEFİ CEVABINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kariyer Hedefi

En sık yapılan hata kişilerin kariyer hedefi ile ön yazıyı karıştırmaları konusudur. Kariyer Hedefi kısa ve uzun vadede kişinin kariyerinde gelmek istediği noktadır. Maksimum 3-4 satırdan oluşması gerekir. (Ön yazı ise ayrı bir dosyaya yazılan, kişinin yöneticileri etkilemek için ne kadar yaratıcı olduğu, işi ne kadar istediği, sektöre hakimiyeti gibi bilgilerin yer aldığı bilgileri kapsamaktadır.)

Kariyer hedefi sizin kendinize, iş hayatınızla ilgili beklentilerinize dayalı sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplardır. Sizin yorumunuzla oluşması gereken, sizin isteklerinizi yansıtan ve karşınızdaki insana sizin iş hayatınız adına nasıl bir beklenti içinde olduğunuzu açıkça ifade eden bir tanımdır.

Kariyer hedefinizi belirlerken oldukça gerçekçi olmalısınız. İnsanların gerçekten beklediği hakkını vererek yapabileceğiniz konumu saptamanız ve o konum için ne kadar uygun olduğunuzu açıklamanız. Bunun için kendinize “Ben hangi meslek ve konumda başarılı olabilirim?” ve “Neden?” sorusunu sorup oldukça dürüst bir şekilde cevap vermelisiniz. Kariyer hedefi belirlemede esas olan bir hedefe odaklanmak ve ona ulaşmaya çalışmaktır.

Özellikle yeni bir iş için başvuru yapmak isteyenlerin cv içerisinde yer alacak olan kariyer hedefleri alanını dikkatli bir şekilde doldurmaları gerekir. Kariyerinizi hangi yönde belirlerseniz bu yönde atacağınız adımlarda kariyerinize ulaşmanız için aracınız olacaktır. CV hazırlayacak olanların özgeçmiş içerisinde yer alacak olan bilgileri dikkatli şekilde seçmeleri ve doğru şekilde açıklamaları gerekir. Belirlemiş olduğunuz kariyer hedefi sayesinde azimli ve başarıya ulaşmak için yapacaklarını karşı taraftaki kişilere aktarabilirsiniz. Kariyer hedefinin yer alması özellikle hedefleri olan bir kişi olduğunuzu gösterir. Bu durumda amaçları olmayan kişilere göre özgeçmişiniz bir adım önde olmanızı sağlar.

Kariyer Hedefi Nasıl Belirlenir?

Kariyer hedefinizi belirlerken oldukça gerçekçi olmalısınız. Unutmayın, kimse sizden kahraman olmanızı beklemiyor. İnsanların gerçekten beklediği hakkını vererek yapabileceğiniz konumu saptamanız ve o konum için ne kadar uygun olduğunuzu açıklamanız. Bunun için kendinize “Ben hangi meslek ve konumda başarılı olabilirim?” ve “Neden?” sorusunu sorup oldukça dürüst bir şekilde cevap vermelisiniz. Bunu yaparken de özellikle o alanda mutlu olup olmayacağınızı ele almalı, işvereni etkilemekten ziyade iş hayatında sizi asıl başarılı yapacak olan mutluluk unsurunu unutmamalısınız. Eğer tüm bunların içinden kendinize birden fazla uygun bulduğunuz alan varsa bu sıkıntı yaratacaktır. Çünkü kariyer hedefi belirlemede esas olan bir hedefe odaklanmak ve ona ulaşmaya çalışmaktır.

Tüm bunlardan sonra geriye oldukça önemli bir nokta kalır; ‘Bu güne kadar hedefime ulaşmak için neler yaptım?’ sorusuna cevap vermek. Özellikle mülakatlarda bu sorunun cevabını vermek oldukça önemlidir. Çünkü bu cevap, sizin koyduğunuz kariyer hedefi için ne kadar kararlı olduğunuz ispatlayacak ve başarılı olduğunuz noktaları göstererek işvereni ikna etmenizi sağlayacaktır.

Kariyer Hedefi Sorusuna Cevap Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tabi bu sorunun cevabı konusunda insan kaynakları müdürleri şu bir kaç maddeye çok önem veriyor.

Kariyer hedefine ulaşmak için hangi yolları izlemiş?

Kariyer hedefine ulaşmak için hangi özelliğini geliştirmiş?

Daha büyük bir hedefe ulaşmak için yol haritası bulunuyor mu?

Yaşınız, eğitiminiz ve kişisel gelişiminiz hedefiniz ile aynı orantıda mı?

Kariyer hedefi sorusuna cevap vermeden önce, bu soruları cevaplamanız da büyük fayda var. Ayrıca mülakatta bu tür sorulara cevap verirken geçmişten başlayın.

Mesela insan kaynakları müdürüne, geçmişte başardığınız bir kariyerden bahsedin ve bu kariyere nasıl ulaştığınızı açıklayın, neleri geliştirmeniz gerektiğini veya nasıl bir kariyer planlaması yaptığınızı söyleyin. Ardından ileri ki hedefleriniz için bu şirkete çok ihtiyacınız olduğunu ve daha uzun süreler çalışmak istediğinizi belirtin. Tabi işe başlarken bu yaklaşımınızı iş yerinde de gösterin.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN