• 16:07  BAŞARILI BİR TAKIM ÇALIŞMASININ ÖZELLİKLERİ
  • 15:01  ARTIK CV’LERDE GÖRÜLMEK İSTENMEYEN 10 BECERİ
  • 14:43  İŞE ALIM SÜRECİNE YÖNELİK TAVSİYELER
  • 18:25  CV'DE REFERANS NEDİR? REFERANS KONTROLÜNDE HANGİ SORULAR SORULUR?

ŞİRKETLER YENİ MEZUNLARDA EN ÇOK NEYE BAKIYOR ?

Yöneticilerin bir çalışanda aradığı özellikler elbette işten işe göre değişiyor. Her işin gerektirdiği farklı yetenekler var. Ancak yeni mezunların yöneticilerin gözdesi olduğu bilinen bir gerçek. Peki, yeni mezunları çekici kılan nedir? Yöneticiler neden en iyi çalışanların çoğunlukla yeni mezunlardan çıktığını düşünüyor?

Üniversiteden yeni mezun biri olarak taptaze bilgiler, çalışma hevesi ve kariyer hayalleri ile iş dünyasına atılmak üzeresiniz. Eğer severek yapacağınız bir iş alanında karar kıldıysanız yeteneklerinizi geliştirmek ve yaratıcı projelerinizi hayata geçirmek için heyecan dolu olmalısınız.

İşte bu nedenle şirketler de yeni mezunları bir an önce bünyesine katmak ve onların enerjisini işlerine yansıtmak istiyor. Deneyimsiz olmanızın şanssızlık yerine şans olduğunu unutmayın ve sizi tercih etmesi için birçok neden olduğunu da…

Mülakatlarda farkınızı anlatmak için yararlanabileceğiniz, yeni mezunların çok iyi çalışanlar olduğunu gösteren özellikleri sıraladık:

ALANLARINIZI BELİRLEYİN: Üniversite yıllarında aldığınız dersler ve yetkinlikler paralelinde kariyer planı yapmaya başlayın. Severek, gönülden çalışacağınız alanı belirledikten sonra, o alanda yükselmenizi destekleyecek konulara ve becerilere yönelirseniz rekabet avantajı sağlarsınız.

STAJLARINIZA BAŞLAYIN: Okurken staj imkânlarının da değerlendirilmesi çok önemli. İyi bir kurumda staj hem iş hayatına geçişi hızlandırır, hem de aynı şirkette iş bulmayı kolaylaştırabilir.

TREND VE TEKNOLOJİYİ TAKİP EDİN: İş dünyası ve rekabet değişmeye devam edecek. Bu değişimi en iyi şekilde anlamak ve değişime adapte olmak için günceli, trendleri ve yeni teknolojileri yakından takip etmek çok önemli. Değişime açık olan ve kendini hızla adapte edenlerin profesyonel yaşamda bir adım öne geçtiklerini izliyoruz.

İNSAN İLİŞKİLERİNE ÖNEM VERİN: Bilgi ve becerinin yanında insan ilişkileri, iletişim ve takım yönetimine önem verin. Bugünün liderleri yaratıcı, empati kurabilen, duyarlılıkları gelişmiş, birlikte değer yaratan profesyoneller.

‘BEN’ DEĞİL, ‘BİZ’ DEYİN: Bugünün liderleri IQ kadar EQ’ya da önem veriyor, ‘Ben’ yerine ‘Biz’ demeyi tercih ediyor. Farklılıkları zenginlik olarak görüyor. Dünya bugün çok daha sesli ve renkli. ‘Tek adamlık’ günler artık geride kalıyor. Gençler, analitik düşünce yapısını duygusal zekâ ile tamamlamalı, okul hayatında farklı projelerde ekip olarak çalışma tecrübesini edinmeli.

SABIRLI OLUN, ‘OLMAZ’ DEMEYİN: Gençlere sabırlı olmalarını, adımlarını doğru atmalarını da öneriyorum. Hemen ‘Olmaz’ dememek, nasıl olabileceğini zorlamak önemli. Liderler, yöneticiler olmazı değil, nasıl olabileceğini duymak istiyor. Haklılar da. Başarı da o şekilde geliyor. İnanın, inanmak, yılmamak işin yarısı.

TUTKULU OLUN: İşe tutkuyla yaklaşmak, en iyisini yapmaya odaklanmak lazım. Olanla yetinmemek, fark yaratmak, denenmemişi denemek, değişime kafa yormak hem geliştirir, hem ileriye taşır.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN