• 16:07  BAŞARILI BİR TAKIM ÇALIŞMASININ ÖZELLİKLERİ
  • 15:01  ARTIK CV’LERDE GÖRÜLMEK İSTENMEYEN 10 BECERİ
  • 14:43  İŞE ALIM SÜRECİNE YÖNELİK TAVSİYELER
  • 18:25  CV'DE REFERANS NEDİR? REFERANS KONTROLÜNDE HANGİ SORULAR SORULUR?

ÖZEL SEKTÖR MÜ KAMU SEKTÖRÜ MÜ?

Kariyer hedeflerini belirlemek oldukça zorlu bir maraton. Peki devlet daireleri mi ? Yoksa özel sektör mü ? İşte sorunuzun cevabı..

Kariyer seçimi yapılması gereken zaman giderek yaklaşıyorsa endişelenmeniz normaldir. Bu önemli karar aşamasında doğru tercihler yapmalısınız. Karakterinizi göz önünde bulundurarak kamuda çalışmanın mı özel sektöre atılmanın mı sizin için daha doğru olduğunu kendinize anlatmalısınız.

Kamunun ve özel sektörün avantajlarıyla dezavantajlarını kendinize aktararak seçimi yapmalısınız.

Kariyer Beklentilerini ve Karakterinizi Göz Önünde Bulundurun

Kariyer seçimlerinde doğru bir şekilde yol almak istiyorsanız karakterlerinizi, beklentilerinizi, mezun olduğunuz ya da olacağınız bölümleri, KPSS’den alabileceğiniz puanları, çalışma azimlerinizi, mücadeleyi sevip sevmediğinizi ve hayattan  beklediklerinizi düşünmelisiniz.

Özel sektör genellikle daha mücadeleci ve daha kariyer odaklı kişiler için uygun olarak nitelendirilir. Elbette kamuda da yükselme şansı bulunur ancak özel sektör tabiri caizse tam bir savaş alanıdır. Bazı kişiler daha sakin ve stabil bir hayat sürmek istediği için özel sektör onların kırılganlıklarına hitap etmeyebilir.

Kamunun ve özel sektörün tüm artılarıyla eksilerini gözden geçirmelisiniz.

Artıları ve Eksileriyle Kamuda Çalışmak

Kamuda çalışmak özel sektörde çalışmaya göre GÖRECELİ olarak daha rahattır. Ancak kamuda çalışmak bütün gün boş zaman geçirmek şeklinde kesinlikle değerlendirilmemelidir. Son yıllarda gerek kamu kurumlarına girişteki mücadele gerekse kamu kurumlarındaki gençleşme devlet memurlarının da iş temposunu yoğunlaştırmıştır.

Öte yandan kamuda çalışmanın avantajları oldukça tatmin edicidir. Ekonomik kriz dönemlerinde işten çıkarılma kaygısının olmaması, maaşların düzenli ödenmesi, mesai saatlerinin ve izinlerin düzenli bir şekilde uygulanması, gelişmiş sosyal hak ve olanaklar binlerce gencin kamu kurumlarında çalışmak istemesine yol açmaktadır. Kamu kurumlarında çalışmayı cazip kılan diğer bir unsur da işten çıkarılmanın bir kişinin iki dudağından çıkacak sözlere bağlı olmamasıdır. Memurların işten çıkarılma şartları bellidir; performansı çalıştığı ortam nedeniyle düşen memurlar gerektiğinde tayin isteyerek işlerini güvenceye alabilirler.

Kamuda çalışmanın dezavantaj olarak yorumlanan yönleri de bulunur. Kamu kurumlarındaki teftişler, katı bir bürokrasinin varlığı, yükselmenin zor olması, mevzuatın çalışma koşullarını şekillendirmesi ve maaşlardaki sabitlik kamu çalışanlarının en çok yakındıkları konular olarak sıralanabilir.

Artıları ve Eksileriyle Özel Sektörde Çalışmak

Özel sektörde çalışmanın da belli avantajları ve dezavantajları bulunur. Kişi mesleğine, kişiliğine ve beklentilerine uygun seçimi yapıp özel sektörü tercih edecekse bu unsurları önceden bilmelidir.

Özel sektörde çalışmanın en büyük avantajı genel anlamda maaşların memurlara oranla daha fazla olmasıdır. Çalışmayı ve gelişmeyi seven kişiler özel sektörde yeteneklerini daha dikkat çekici bir şekilde ortaya koyabilirler. Üstelik bunun için sınava girmeye de genellikle gerek olmaz!

Özel sektörde kaliteli iş yapan kişiler takdir alırlar ve dolayısıyla maaşlarında da artış yaşanma ihtimali daha yüksektir. Özel sektörde her koyun kendi bacağından asılır, işini yapmayan bir çalışanın sorumsuzluğunun hesabı ekip arkadaşından sorulmaz. Kurumsal bir özel şirkette çalışan kişilerin sağlık güvenceleri de en az memurlar kadar kapsayıcı özelliktedir.

Tüm bu artılarına rağmen özel sektörün en büyük dezavantajları sürekli yüksek performans gösterme gereksinimi, çalışma arkadaşları arasındaki rekabet, iş garantisinin olmaması, işten çıkarılma süreçlerinin kolaylığı, mesai saatlerinin belirsizliği ve maaş zamanlarının tutarsızlığı olarak sayılabilir.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN